06.02.2016 21:21
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Bogucin - pożar budynków gospodarczych

Dzień przed sylwestrem 30 grudnia 2015r, o godz. 16 zostajemy powiadomieni o pożarze budynków gospodarczych w sąsiedniej gminie Garbów w miejscowości Bogucin. Zgłoszenie o pożarze do Dyżurnego MSK Lublin trafiło kilka minut po  godzinie 15. Sytuacja okazała się bardzo poważna, na miejscu potrrzebna była bardzo duża ilość wody. Dlatego zostaliśmy wysłani ciężkim zastępem GCBA 6/32 Jelcz na miejsce zdarzenia aby dowozić wodę. Niestety nasz ciężki wóz w trakcie działań doznał awarii i musiał powrócić do koszar. W jego zastępstwo został wysłany nasz drugi samochód GBARt Mercedes.

Dowodzący na miejscu działań postanowił aby nasz zastęp GBA ustawił się na podwórku sąsiedniej posesji i z tamtego miejsca podawał wodę z dwóch linii szybkiego natarcia, aby przelewać wyrzucane siano z budynków. Te działania prowadziliśmy przez 5 godz. aż do zmiany przez inny zastęp KSRG który został zadysponowany do działań w Bogucinie.

Na miejscu panowały trudne warunki z powodu mrozu. W działaniach brało udział 28 zastępów straży pożarnej, pogotowie ratunkowe i policja.

Nasz zastęp powrócił do koszar 30 minut po północy.

Pełną relację z miejsca działań możecie znaleźć pod linkiem :Pożar w Bogucinie [Lublin112]


Szczęśliwego Nowego Roku

Wesołych Świąt

Spotkanie opłatkowe i 50 wyjazd zastępu z naszej jednostki do działań ratowniczo - gaśniczych w tym roku

W dniu 19 grudnia 2015r na godz. 1900 zaplanowane było spotkanie opłatkowe członków OSP. Barszczyk był już gorący a Druhny i Druhowie szykowali się do wyjścia.

Nikt się nie spodziewał, że o 1850 dla naszej jednostki zostanie załączony alarm pożarowy. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor informuje o pożarze w miejscowości Pólko. Zastępem GBA o 1854 opuściliśmy alarmowo koszary. Jednak po dojechaniu na miejsce i zbadaniu okolicy nic nie stwierdziliśmy. Był to alarm fałszywy. O 1914 powróciliśmy do koszar.

Po zakończonej akcji, wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia świąteczne i połamali się opłatkiem.

Pożar samochodu w Rudce Kozłowieckiej

17 grudnia o godz: 1104 uruchamia się syrena w naszej OSP. To już kolejna dyspozycja w tym miesiącu. Po dotarciu strażaków do strażnycy otrzymujemy zgłoszenie o palącym się samochodzie na trasie Nasutów - Niemce. O 1107  zastęp GBARt opuszcza alarmowo koszary. Po dotarciu na miejsce podjeliśmy działania polegające na odłączeniu akumulatorów i nadzorowaniu pojazdu ponieważ już się nie palił, wydobywał się tylko dym. Zostały nadpalone przewody elektryczne w pojeździe oraz elementy gumowe i plastikowe.

W działaniach brał udział także zastęp z OSP Niemce oraz JRG 4 Lublin. O godz. 1132 powróciliśmy do koszar.

Pożar obory w miejscowości Stoczek

O godz 1102  w dniu 16 grudnia 2015r. w naszej gminie, po ścianie Lasu Kozłowieckiego słychać rozlegający się głos syren. Wyją Niemce, Nasutów i Krasienin. Przy odbieraniu zgłoszeia Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania w Lublinie informuje nas o pożarze obory w miejscowości Stoczek. Do zdarzenia udaliśmy się wozem gaśniczym GCBA 6/32 Jelcz.

Po dojechaniu na miejsce, widać było że ogniem objęty już został cały budynek gospodarski, był on w całości z konstrukcji drewnianej. Pierwsze działania polegały na rozwinięciu linii gaśniczych i linii zasilających. Początkowo działały 3 zastępy z naszej gminy. Po chwili dojechały 2 wozy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 z Lublina. Sytrażacy powoli opanowywali płomienie aby wykluczyć przedostanie się odnia na inne budynki, także drewniane. Z obory już wcześniej został wypuszczony koń. Po opanowaniu ognia przystąpiono do prac rozbiurkowych i przelewania pogorzeliska.

Działania wszystkich zastępów potrwały ok 2,5 godziny. Przy akcji zużyto bardzo dużą ilość wody, samochody gaśnicze co chwilę odjeżdzły na tankowanie. A z pobliskiego stawu 2 motopompy pływające podawały bezpośrednio wodę do lini gaśniczej. Przyczyny powstania pożaru nie stwierdzono.


Powalone drzewo i przystanki na jezdni w miejscowości Pólko

 

13 grudnia 2015 roku po raz kolejny w tym roku w naszym regionie silnie wiało. O godz: 1814 do naszych strażaków wpływa wezwanie. Zadysponowani zostajemy wozem średnim do usunięcia powalonego drzewa oraz zabezpieczenia przystanków autobusowych, które leżą na jezdni.

Działania potrwały do godz: 2017.

Pólko - konar nad jezdnią

W dniu 1 grudnia nasi Druhowie zebrali się przed godz. 1030 aby wyjechać do pomocy w uprzątnięciu leżącej blachy,zerwanej dzień wcześniej podczas wichury z Masarni RYJEK w Nasutowie. Opuszcaliśmy już koszary, kiedy o godz. 1031 załączyła się syrena przy naszej strażnicy oraz telefony naszych strażaków. Pozgłoszeniu się dowódcy na radiu otrzymaliśmy dyspozycję do powalonego drzewa w miejscowości Pólko. Do zdarzenia wyjechaliśmy średnim wozem GBARt 1,5/24 z obsadą 5 osób. Po dotarciu na miejsce o 1039 dowódca po rozpoznaniu podją decyzję o wezwaniu na miejsce drabiny, ponieważ nad jezdnią wisiał ułamany konar. Do czasu dotarcia na miejsce zastępu z JRG 4 Lublin nasi strażacy zabezpieczali teren, ponieważ droga była zablokowana. Udzielali kierowcom wskazówek dotyczących objazdów. Po dotarciu pomocy nasi strażacy usuneli wiszący konar i niebezpieczne gałęzie. Po uprzątnięciu drogi nasze działania w Pólku zakończyły się o godz. 1208.

Po zakończonych działaniach udaliśmy się do naszej miejscowości, aby pomóc w sprzątaniu. Prace potrwały do godz. 1630. To był drugi pracowity dzień po skutkach wichury.

Silna wichura nad naszą miejscowością - zerwany dach w masarni RYJEK

Od samego rana w ostatni dzień listopada 2015 roku już silnie wiało, a prognozy na dalszy ciąg dnia były niezbyt sprzyjające. Niestety okazały się prawdziwe.

O godz 936 w dniu 30.11.2015 dostajemy wezwanie. Zostajemy wysłani do zerwanego dachu na masarni RYJEK w naszej miejscowości. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia widok był trochę przerażający. Zerwana blacha i pianka leżały porozrzucane w promieniu minimum 500 m, uszkodzone samochody, i niebo nad częścią budynku masarni. Takie było wstępne rozpoznanie naszego zastępu. Po chwili dojeżdzały kolejne zastępy do pomocy. Dowodzenie nad działaniami przejeło JRG 4 Lublin.

Po dokładniejszych oględzinach stwierdzono powalone drzewa na odrodzenia oraz budynki. Zerwania poszyć dachów z innych budynków gospodarskich. Na szczęście nie stwierdzono żadnych poszkodowanych osób przy tym zdarzeniu.

Powoli przystąpiono do działań aczkolwiek wszystko utrudniał nadal wiejący silnie wiatr. Część strażaków pożądkowała teren z blachy, udrożniała przejazd drogą, inni ratownicy usówali połamane drzewa, natomiast drabina mechaniczna z JRG 4 ze strażakami pracowała nad tymczasowym przykryciem dachu plandeką.

W rejonie w tym samym czasie pojawiło się bardzo dużo zdarzeń, najczęściej z powodu połamanych drzew.

Przy tym zdarzeniu pracowały zastępy z OSP Krasienin, OSP Niemce, i 2 z JRG 4 Lublin, działania trwały ponad 6 godzin. Do koszar powróciliśmy o godz 1609. Inne zastępy zostały zadysponowane w kolejne miejsca aby usówać skutki wichury.

 

Dzięklujemy właścicielom masarni za ciepłe napoje i posiłek w czasie działań.

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16-01-2016 22:16
Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze odbędzie się 27.02.2016r godz 14:00 w Remizie OSP Nasutów

16-03-2015 13:20
W sprawie dostarczenia zużytych akumulatorów prosimy o kontakt z członkami OSP i Zarządu

27-01-2015 00:49
Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2014 odbędzie się w sobotę 31 stycznia 2015 roku, godz 17:00

06-05-2014 15:07
Środa - przygotowywać będziemy tor do ćwiczeń. Chętnych prosimy o kontakt.

Wygenerowano w sekund: 0.88 57,939 unikalne wizyty